واکنش روسیه پسکوف آمریکا تحریم ها آمریکایی

واکنش: روسیه پسکوف آمریکا تحریم ها آمریکایی ریاست جمهوری اخبار بین الملل

گت بلاگز اخبار اقتصادی و بازرگانی بنزین در ایستگاه زیاد کردن قیمت؟

آیا قیمت سیاسی ترین کالا در سبد هزینه ای ایرانیان سال آینده عوض کردن خواهد کرد؟ این سئوالی است که این روزها نمایندگان مجلس شورای اسلامی و مقامات دولتی بارها و

بنزین در ایستگاه زیاد کردن قیمت؟

بنزین در ایستگاه زیاد کردن قیمت؟

عبارات مهم : ایران

هر لیتر بنزین در کشور عزیزمان ایران مشمول دریافت ۱۷۰۰ تومان یارانه پنهان است

آیا قیمت سیاسی ترین کالا در سبد هزینه ای ایرانیان سال آینده عوض کردن خواهد کرد؟ این سئوالی است که این روزها نمایندگان مجلس شورای اسلامی و مقامات دولتی بارها و بارها مخاطب آن بوده اند، ولی هنوز پاسخی براق بدان داده نشده است.

بنزین در ایستگاه زیاد کردن قیمت؟

بسیاری بنزین را سیاسی ترین کالای اقتصادی کشور عزیزمان ایران می دانند؛ تغییرات قیمتی این کالا در سال های گذشته و اکنون همواره موجی از تغییرات را در قیمت سایر اقلام پدید آورده است.

سال ۱۳۹۴ بود که دولت با استناد به ضرورت از میان بردن رانت و براق کردن فضا در این حوزه نسبت به تک نرخی کردن قیمت بنزین اقدام کرد و با از بین بردن بنزین ۷۰۰ تومانی ، هر لیتر بنزین را به قیمت هزار تومان به دارندگان ماشین عرضه کرد.

آیا قیمت سیاسی ترین کالا در سبد هزینه ای ایرانیان سال آینده عوض کردن خواهد کرد؟ این سئوالی است که این روزها نمایندگان مجلس شورای اسلامی و مقامات دولتی بارها و

حالا ولی رکورد شکنی های فراوان در این عرصه از منظر بعضی نمایندگان مجلس و مقامات دولتی ضرورتی غیر قابل انکار جهت زیاد کردن قیمت بنزین را به نمایش می گذارد.

داستان پرماجرای بنزین در کشور عزیزمان ایران هنوز به آخر نرسیده و در حالی که هفت سالی از اجرای طرح هدفمندی یارانه ها می گذرد، هنوز هر لیتر بنزین در کشور عزیزمان ایران مشمول دریافت ۱۷۰۰ تومان یارانه پنهان است.

سال ۱۳۸۹ طرح هدفمندی یارانه ها با نشانه از بین بردن یارانه های پنهان در عرصه اقتصاد، خصوصا در در بازار فراورده های نفتی به اجرا درآمد.

بنزین در ایستگاه زیاد کردن قیمت؟

بر اساس این طرح مقرر شد تا یارانه پنهان متعلق به اقلامی نظیر فرآورده های نفتی ، نان و … از بین بردن شده است و در ازای رشد قیمت ها هر شهروند ۴۵هزار و ۵۰۰ تومان بابت کمک هزینه رشد قیمت ها دریافت کند، ولی در بلند مدت این نشانه اجرایی نشد.اگرچه زیاد کردن قیمت بنزین در همان ابتدای کار،مسیر واقعی شدن را در پیش گرفت،اما در میانه راه این قانون اجرا نشد و قیمت بنزین حالا سه سالی است که ثابت مانده است.

به طوری که در حال حاضر یارانه هم به فرآورده های نفتی خصوصا بنزین تعلق می گیرد و هم قیمت نان و سایر اقلام پرمصرف سبد خاتوار مشمول دریافت یارانه است.

آیا قیمت سیاسی ترین کالا در سبد هزینه ای ایرانیان سال آینده عوض کردن خواهد کرد؟ این سئوالی است که این روزها نمایندگان مجلس شورای اسلامی و مقامات دولتی بارها و

میان منگنه یارانه نقدی و پنهان

اقتصاد کشور عزیزمان ایران میان منگنه یارانه نقدی و یارانه پنهان سرنوشت می گذراند و در شرایط کنونی به علت موقعیت اجتماعی حاکم بر این اقتصاد سیاست زده گریزی از آن نیست.

بنزین در ایستگاه زیاد کردن قیمت؟

بررسی ها نشان می دهد در امسال مصرف بنزین رکوردهای های تازه ای را شکسته است.در آخرین ماه تابستان بود که میانگین مصرف روزانه این فراورده نفتی به ۸۸ میلیون لیتر رسید و همین اتفاق کافی بود تا بار دیگر مساله زیاد کردن قیمت بنزین در محافل اقتصادی و سیاسی جایی جهت خود باز کند.

هنوز هم دو نظر راجع به بنزین وجود دارد؛گروهی که بر ضرورت بازبینی در قیمت ها تاکید قرار دارند و از دولت می خواهند زیاد کردن قیمت بنزین را در دستور کار قرار دهد و معتقدند پایین بودن قیمت این فرآورده باعث شده است تا علاوه بر قاچاق گسترده، فشار سنگینی را به بودجه عمومی دولت وارد کند و البته گروهی که کماکان معتقدند که زیاد کردن قیمت این فرآورده موجب زیاد کردن قیمت سایر کالاها و دامن زدن بر تورم انتظاری می شود.

این ولی نخستین باری نیست که معامله ای سیاسی پای قیمت بنزین صورت می گیرد. پیش تر هنگامی که بعضی اصولگرایان منتقد دولت اصلاحات می درخواست کردند میزان تعهدشان به معیشت عمومی جامعه را به نمایش بگذارند، طرحی تحت عنوان تثبیت قیمت ها را به تصویب رساندند که به موجب آن، رشد قیمت بنزین و سایر اقلام یارانه ای جهت مدت سه سال ممنوع شد.

کمی بعد ولی هنگامی که غرب بر این شد فشار بر اقتصاد کشور عزیزمان ایران را زیاد کردن دهد طرح ممنوعیت فروش بنزین به کشور عزیزمان ایران را به تصویب رساند. مصوبه ای که قیمت بنزین در بازارهای جهانی را با کم کردن مواجه کرد.

حالا از بعد نزدیک به چهار دهه حیات بنزین در عرصه سیاست ، بار دیگر این فراورده خود را جهت تغییرات قیمتی آماده می کند. بنزین در یک دهه اخیر ولی اتفاقات فراوانی را پذیرا بوده، از سهمیه بندی تا از بین بردن یارانه و لغو سهمیه و حالا رشد قیمت.

ماهیت تغییرات قیمتی ولی در شرایط کنونی متفاوت هست؛ آیا که بنزین دو سالی است که تک نرخی بودن را تجربه کرده و از سال ۱۳۸۶ تا کنون جهت نخستین بار در قامت کالایی تک نرخی تن به رشد قیمت ها می دهد.

آنچه در این میان اهمیت دارد این است که همه تصمیمات مترتب بر قیمت بنزین نتوانسته است در سال های گذشته معادله بنزین ارزان و خودروی گران را عوض کردن دهد ، حالا افکار عمومی هم در برابر رشد قیمت بنزین موضع دارد و هم نارضایتی اش را با به کف رساندن خرید و فروش ماشین در بازار به نمایش می گذارد ، با این حال به نظر می رسد سال آینده گریزی از رشد قیمت بنزین نیست.

از بنزین یک تومانی تا بنزین هزار و …. تومانی

چهار دهه قبل هر لیتر بنزین در کشور عزیزمان ایران یک تومان فروخته می شد ، سال ۱۳۵۹ بود که نخستین عوض کردن قیمتی رقم خورد . هر لیتر بنزین پذیرای زیاد کردن دو تومانی قیمت شد و قیمت سه تومانی بنزین تا سال ۱۳۶۸ دوام آورد.

زیر سایه سهمیه بندی از نوع کوپن . سال ۱۳۶۹ ولی بنزین به قیمت ۵ تومان و سال ۱۳۷۴ به قیمت ۱۰ تومان رسید . دولت اصلاحات کار خود را با بنزین ۱۶ تومانی شروع و با بنزین ۸۰ تومانی به آخر برد . سال ۱۳۸۶ با سهمیه بندی ، قیمت این فرآورده به صد تومان زیاد کردن یافت و از بعد تغییرات مکرر قیمتی در این دهه حالا هر لیتر آن با هزار تومان معاوضه می شود، با این جال به نظر می رسد سال آینده فصلی دیگر جهت این فراورده پرمصرف نفتی باشد.

اخباراقتصادی – خبر آنلاین / زهرا علی اکبری

واژه های کلیدی: ایران | بنزین | یارانه | ایرانی | ایرانیان | یارانه نقدی | دریافت یارانه | اخبار اقتصادی و بازرگانی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs